Gaunera, nebo hodného kluka? To není dilema partnerského rozhodování, ale do očí bijící a poměrně omezená volba, již dnes nabízí hlavní proud tuzemské populární hudby. Názorně ji minulý týden zviditelnil ceremoniál předávání cen Anděl. Ve třech hlavních kategoriích volených akademií bodoval již zesnulý písničkář David Stypka s posmrtným albem Dýchej, zatímco žánrovou kategorii Rap a Cenu fanoušků, v níž hlasovala veřejnost, ovládl rapper Smack. Oba tito umělci přitom dokonale symbolizují mužské typy, k nimž v současnosti míří ty největší sympatie českého publika.

Na jedné straně je Stypka, vyrůstající z dlouhé tradice pop-folku, již lze vystopovat až na Portu osmdesátých let, dále přes Jaromíra Nohavicu až k písničkářům nového milénia, jako jsou Xindl X nebo na Andělech taktéž vystupující Pokáč. Všichni mají společné, že se vyhýbají rebelství nebo společenské kritice. Spíše je zajímají ušlechtilé rýmy, neutrální civilnost, případně humor a také dovedné zacházení s češtinou. Právě proto mají dveře do rozhlasového vysílání otevřené a často je tam hrají. Není nic, čím by provokovali.

Vedle nich pak samostatně existuje svět zdejšího rapu, který nemá konkurenci, pokud jde o čísla na streamovacích platformách a YouTube. Ten se zase hemží figurami, jež jsou podobné Smackovi. Drzými muži, kteří jsou sice shodně jako zmínění písničkáři apolitičtí a věci veřejné je výrazně nezajímají, ale zase se neostýchají mluvit tvrdě nebo sprostě. Nepotřebují působit jako básníci,…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte