18-1-2

Budeme platit za plyn v eurech, nebo v rublech? Otevřeme si kvůli tomu v ruské bance dva účty, aby byl Vladimir Putin spokojen?

Vypnutí plynu pro Polsko a Bulharsko minulý týden zaměstnalo evropskou veřejnost hádankou, jak se k nové skutečnosti postavit. Evropská komise odpověděla vcelku jasně tím, že jde o vydírání, které se dalo čekat, a je na něj připravena kolektivní odpověď. Souběžně prosákly zprávy o tom, že nejméně deset evropských dodavatelských firem jde ruskému Gazpromu na ruku, ustupuje jeho požadavkům a avizovanou jednotu drolí.

Na závěry o drolení je ale hodně brzy. Evropa spíš dostala dobrou příležitost, jak donutit ruského prezidenta, aby odkryl svoje karty. Nejsou zas tak dobré. Peníze za plyn z Německa, Francie nebo Itálie potřebuje, řeči o zastavování dalších plynovodů jsou s největší pravděpodobností jen blafováním.

A pokud ne, budiž – odpojení ruského plynu by Evropu samozřejmě bolelo, ale na oplátku by zbavilo agresora peněz a měli bychom tím z krku krok, na němž lze výhledově leda vydělat.

Poslat eura a basta

Spor o plyn je prostý, jen teď zabředl do podružných technicistních detailů. Požadované placení v rublech odporuje smlouvám i sankcím schváleným na začátku války. Není tedy důvod cokoli měnit.

Když se v dubnu ukázalo, že rubly nikdo shánět nehodlá, přišlo Rusko s ústupovou variantou. Stačí si prý v ruské Gazprombance otevřít eurový a rublový účet a nechat převod na ní. Polské ani bulharské firmy to neudělaly – a plyn…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte