Kali Uchis In Concert - Detroit, MI
Rapper s civilností folkaře. (Staples) • Autor: Getty Images

Když se mu před lety snažila redaktorka časopisu Vogue říci, že je novou hvězdou rapu, zarazil ji krátkou úsečnou větou: „Nejsem hvězda, jsem jen člověk, který má práci.“ Byl v tom jistý sarkasmus, protože Vince Staples bezesporu patří k nejvýraznějším figurám rapu uplynulé dekády, ale zároveň jeho odpověď dokonale vystihuje, proč o něm média tak často píší jako o „antirapperovi“ nebo „obyčejném géniovi“.

Není snadné si ho kamkoli zaškatulkovat, protože se pečlivě vyhýbá tomu, co si běžný posluchač s rapem a rapovým životem spojuje. Nedává na odiv bohatství, většinou se fotí v běžné konfekci a jeho kůži nezdobí tetování. Nikdy nebral drogy ani nepil alkohol. Má za sebou minulost v gangu, ale ta ho dovedla k tomu, že je dnes vytrvalým kritikem násilí. Tam, kde rap glorifikoval přestřelky, bitky a vyřizování si účtů podobné tomu, jak to zobrazují akční filmy, Vince Staples spatřuje zmařené životy, bolest i tristní sociální podmínky ve čtvrtích ovládaných gangy – a popisuje to bez jakékoli romantiky.

V těsném závěsu za Kendrickem Lamarem vnesl do rapu obrovskou porci realismu i společenské kritiky. Po celou dobu stojí mimo trendy a potvrzuje to i novinkové, zvukem nostalgicky zasněné album Ramona Park Broke My Heart, které celé zasvětil svému domovu – čtvrti v kalifornském Long Beach, kde vyrůstal. Ani náhodou to však není nostalgické ohlédnutí za dobou dětské nevinností. „Dlouho jsem se zamýšlel nad užitečností domova. Bezpečím. Pohodlím. Smyslem,“ přemítá…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte