Já jmenuji se Surio Mario Martinez Juarez Ferdinando a jest mi dvacet sedm roků nyní. Ale mohlo býti mně dvacet osm, ale byl jsem rok nemocen, poněvadž kousla mne moucha tse-tse sem do ucha… Šimek a Krampol a legrace z dob mého mládí. Před rokem a půl vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) zprávu, kde popisuje jednu miliardu lidí na planetě, kteří byli v roce 2019 léčeni minimálně na jednu z takzvaných opomíjených nemocí (angl. neglectect tropical diseases, NTDs). Mezi ně patří i spavá nemoc neboli africká trypanosomiáza, kterou způsobuje moucha tse-tse. První fázi této nemoci provází horečky, bolesti hlavy, svědění a bolesti kloubů. O pár týdnů či měsíců později se ve druhé fázi projevuje zmateností, špatnou koordinací, strnulostí a potížemi se spánkem. Neléčená může vést k úmrtí, léčená může zanechat i změny osobnosti. To už taková legrace není. A kolik případů asi léčeno nebylo?

Přestože tyto choroby a viry s výjimkou eboly nepřinesly tak vysoké počty mrtvých, počet jejich případů roste. Přestože ne všechny mají tak vysokou úmrtnost, jsou bolestivé a omezují život lidí, kteří kvůli nim nemohou pracovat či studovat. Problém je prevence, diagnóza i léčba. Odhaduje se, že je to ve skutečnosti jen o něco méně než jedna čtvrtina světové populace ročně, která by léčbu potřebovala. Zdá se, že je to srovnatelná epidemie s civilizačními chorobami, až na to, že o těch opomíjených v západním světě skoro neslyšíme a řešíme srdeční choroby a nádorová onemocnění.

Horečku…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte