V novele Vladimira Sorokina Vánice se lékař a jeho sluha celé dny a noci probíjejí zimní bouří, aby doručili vakcínu do odlehlých vesnic, kde vypukla epidemie nemoci zvané černuša. Překážky se vrší – závěje, drogy, svůdná ubytovatelka a její manžel trpaslík, zmrzlý obr, vlci. Leccos má v Sorokinově bizarním příběhu pokřivené rozměry, koníci velikosti koroptví už nedokážou pohánět samohyb a mráz sílí…

V Česku covidová vánice s jarem zeslábla a vláda povolila lidem odložit respirátory téměř všude. Je to velká úleva, „náhubků“ už měli všichni plné zuby. I když někteří epidemiologové nesouhlasí, je opravdu čas chodit zase chvíli s nezakrytou tváří. Ostatně třeba taková cesta příměstským vlakem, kde roušku neměl skoro nikdo, aby si ji pak v Praze před vstupem do metra všichni nasadili, byla dost bizarním zážitkem. Opatření, které se nevymáhá a dodržuje jen někde, je asi lépe raději zrušit.

Úplně bychom na roušky a respirátory ale zapomenout neměli. V mnoha asijských zemích lidé už v předcovidových časech běžně chodili se zakrytými ústy a nosem, roušky si nasazovali třeba v dobách respiračních nákaz nebo kdykoli, když se necítili úplně fit. Kdyby si ovšem tehdy někdo vzal něco takového na obličej u nás a vyrazil s tím na ulici, připadal by si jako blázen, případně člověk nakažený přinejmenším leprou. Všichni by na něj hleděli, všichni by se od něj odtahovali. A pak to najednou šlo, rychle jsme si zvykli.

„Náhubků“ už měli všichni plné zuby.…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte