Jak už to u příběhů bývá, i ten československý, který byl před týdnem v soutěži Magnesia Litera vyhlášen Knihou roku, je nedořečený. Novinář Pavel Klusák v knize Gott. Československý příběh podle porotců zasadil kariéru zlatého slavíka „do širších souvislostí politických a kulturních dějin jeho epochy“. Jednu konkrétní souvislost ale v publikaci nezmiňuje. Je přitom tak klíčová, že je bez ní fatálně neúplné nejen vyprávění o Karlu Gottovi, ale zejména právě o epoše, jejímž symbolem navždy bude.

Dobrá nálada bez Plastiků

Té epoše jsme zvyklí říkat normalizace. Období dvaceti let od sovětské invaze až do listopadové revoluce je vskutku nemyslitelné představit si bez Karla Gotta. Stal se všudypřítomnou postavou, která skrz státem kontrolovaná média obyvatelům okupované země předávala oficiálně zastávané poselství: nejen že je nutné pod ruskou správou držet hubu a krok, ale ještě to člověk musí dělat s úsměvem na tváři, aby poníženou zotročenou společnost „udržoval v dobré náladě“, jak tomu krátce po okupaci říkal sám Gott. Kdo to dělat odmítl, neměl nárok, že by se dostal k základním životním jistotám, jež režim změnil v odpustky podmíněné životem ve lži – slušnému zaměstnání, dobré škole pro děti nebo životě v bytě nenapíchnutém odposlechy tajné policie. Zato měl velkou šanci, že o práci přijde nebo rovnou skončí v kriminále.

Když šel Gott šest let po invazi za svědka svému dvornímu skladateli a textaři Ladislavu Štaidlovi, po boku mu stál druhý svědek,…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte