Opravu, opravu! Pod tímto heslem vyšly do ulic demonstrovat přístroje. Počítače, co jim baterka vydrží jen deset minut a vypadává klávesa. A s nimi mobily s pavoukem na displeji. Nechtějí být vyhazovány, chtějí být opravovány. Opravu, opravu, skandovaly. Pokud vám tahle akce unikla, podívejme se na to na jútúbku. Snad nám to bude fungovat – to víte, starší počítač.

Před demonstranty zrovna předstoupil prasklý Samsung Galaxy. Přeje si být opraven za pomoci náhradních dílů a nástrojů, které již jeho výrobce slíbil dát do volného prodeje. Budou k dispozici v létě. Dožije se toho ten chudák na hranici vyhození? Nebo mezitím skončí v elektrošrotu? Chce právo na opravu! Sklízí aplaus. Pohne to nemilosrdnými výrobci? Možná. Trochu. Někteří už nabízejí díly pro self service repair, takové to domácí opravování. A jiní dále vymýšlejí stále složitější šroubky ve tvaru pentadecagonu, aby se do ničeho žádný týpek se šroubovákem nikdy nedostal.

Právo na opravu přitom už existuje. Majitel nemusí vyhodit celou pračku, když se jí porouchá pantík nebo čudlík. Přístroje musejí jít rozebrat a opravit a výrobci musejí deset let dodávat náhradní díly, říká legislativa EU – včetně těch čudlíků a pantíků. Týká se to ovšem zatím jen velkých spotřebičů, myček, ledniček, praček, které tvoří zhruba polovinu elektroodpadu v Evropě.

Svůj život ale předčasně končí také spousty elektroniky, jako jsou právě mobily a notebooky a playstationy, které tvoří nezanedbatelnou šestinu e-šrotu. U nich žádné…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1334

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte