Dlouhá versus krátká samohláska. U některých slov to není zřejmé a mluvčí mnohdy váhají, jakou délku samohlásky uprostřed slova zvolit, nebo dokonce zda jsou přípustné obě varianty. Jedním z takových výrazů je i sloveso „vytyčit“. Jak to tedy je, neprohřešíme se proti spisovné češtině, když použijeme vedle podoby „vytyčit“ i tvar „vytýčit“?

K odpovědi se můžeme dobrat, když zapátráme po etymologii tohoto slovesa – je odvozené od podstatného jména „tyč“. Výraz „vytyčit“ původně znamenal „vyznačit (pomocí tyčí) v terénu“ nějakou plochu nebo trasu. Slovo „tyč“ napovídá, že správná varianta je jen jedna, a to s krátkou samohláskou uvnitř – „v ytyčit“. Ano, dnes už to tak je, například Internetová jazyková příručka, která zachycuje aktuální vývoj češtiny, již tento tvar uvádí jako jediný spisovný. Nebylo tomu ale tak vždy, dříve toto sloveso existovalo v obou podobách: „vytyčit“ i „vytýčit“ a ještě Slovník spisovného jazyka českého z roku 1971 připouští jako spisovné obě varianty, i když u „vytýčit“ již zmiňuje, že se jedná o slovo zastaralé.

A co na to běžní Češi? Ti používají v mluvených a někdy i v psaných projevech obě podoby, ačkoli ta správná s krátkou samohláskou v úzu podle Českého národního korpusu jednoznačně převažuje. Vývoj se tedy ubírá správným směrem, mohou si oddechnout jazykovědci.

Sloveso „vytyčit“ nejčastěji znamená vyznačit nebo ohraničit nějakou plochu v terénu či naplánovat v projektu: „geodeti vytyčili trasu nové železniční tratě“…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte