15-kom
Vladimir Vladimirovič Putin • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Je Vladimir Vladimirovič Putin válečný zločinec? Zdá se, že se v odpovědi na tuto otázku na Západě rýsuje jasná shoda. Americký prezident Joe Biden nazval Putina zločincem ještě dříve, než veřejnost vůbec spatřila obrazy zjevného masakru civilistů v Buči a na dalších, ruskou armádou vyklizených místech v okolí Kyjeva. Britský premiér Boris Johnson má za to, že „opovrženíhodné útoky“ proti civilistům jsou „jenom dalším důkazem válečných zločinů“ spáchaných Putinovým režimem. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bachelet uvedla, že to, co se na Ukrajině odehrává, „může být považováno za válečné zločiny“. Prezident Evropské rady Charles Michel sdělil europoslancům, že „válečné zločiny páchané ruskými jednotkami jsou jen dalším důkazem, že ruská brutalita proti ukrajinskému lidu nezná žádné meze“. Na naší domácí scéně nazval Putina „válečným zločincem a vrahem“ například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ve výčtu je ale možné pokračovat neomezeně. Putin a jeho režim se podle všeobecně rozšířeného mínění ocitli na odvrácené straně mezinárodního práva, tam, kde na obviněné čeká soud a dlouholetý žalář.

Jen stěží

Jak to ale zařídit, aby se rétorická obvinění proměnila v obvinění skutečná, abychom jednoho dne skutečně spatřili mocné zločince stát před soudem se sklopenou hlavou a v rituálním opovržení světové veřejnosti? Cest je několik.

Světové společenství v roce…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte