Světovými médii minulý týden prolétla zpráva, podobně stručná a nenápadná jako tato glosa. Řecko předčasně splatilo všechny své dluhy u Mezinárodního měnového fondu (MMF). Tak moment – krize, která před zhruba deseti lety napínala pozornost Evropy a hrozila rozpadem společné měny, skončila pozitivně a zcela na okraji zájmu?

Bylo by to lákavé, vyvstal by před námi tolik potřebný happy end i důvod zanadávat si na média, která před lety do detailu rozpitvávala problém – a teď jim jeho vyřešení stojí jen za pár řádků. Realita je více zašmodrchaná. Ano, Řecko o dva roky dříve splatilo poslední část z 32,1 miliardy eur půjčených kdysi od MMF. K uhrazení ale pořád zbývá několikrát vyšší částka, kterou skrze různé záchranné mechanismy poskytly ostatní státy a instituce eurozóny. Radost dále kalí fakt, že řecký dluh je v poměru k výkonu ekonomiky třetí největší na světě (po Japonsku a Súdánu) a stovky tisíc mladých vzdělaných Řeků svou vlast v krizových letech opustili a mnozí se tam vrátí až na důchod.

A přesto zpráva z Řecka nabízí alespoň malý happy end – i šanci trochu si zanadávat na média. Připomněla, že se Řecko nestalo oním zhrouceným státem, jak to před sedmi, osmi lety hrozilo. Tamní vlády, pod levicovým Alexisem Tsiprasem i pravicovým Kyriakosem Mitsotakisem, se na evropské scéně chovaly solidně a plní závazky dané věřitelům. Ekonomika se probouzí, nezaměstnanost klesla z téměř 30 procent v roce 2013 na dnešních 13 procent. A Řecko loni zaujalo evropské kolegy…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte