62_rudcenkova
Kateřina Rudčenková: Amáliina nehybnost

Tucet let, jež od sebe dělí Kateřinu Rudčenkovou a Irenu Douskovou, je vlastně málo na to, jak různá je jejich tvorba. A nejen aktuální. Reprezentují naprosto odlišné světy tematicky i výrazem. Je pravda, že něčím jsou typické pro současnou tuzemskou prozaickou produkci. Jiná věc je, zda jsou román Amáliina nehybnost, respektive povídková sbírka Konec dobrý natolik literárně výrazné, že prostě nemohly být opomenuty v nominacích „nejhlasitější“ tuzemské literární ceny.

Příspěvek do dějin chcípáctví

Kateřina Rudčenková (1976) už jednu Magnesii Literu má – v roce 2014 ji obdržela za básnickou sbírku Chůze po dunách. Především jako básnířka byla také od konce devadesátých let vnímána; ostatně v letech 1999–2004 publikovala pět titulů. Pak se na téměř desetiletí knižně odmlčela – až přišla právě s Chůzí po dunách. A opět nastalo dlouhé ticho. Přerušil je až román Amáliina nehybnost, autorčin druhý prozaický svazek; tím prvním byl povídkový soubor Noci, noci (2004). V jistém smyslu spolu obě knihy volně souvisejí. V sedmi povídkách Rudčenková sledovala a nechala hovořit mladou ženu Annu, vystudovanou inženýrku zemědělství a básnířku. Anna se pohybovala v určitém výseku pražského uměleckého prostředí, dnes by se řeklo v jedné z bublin, a řešila věci lásky, intimity, opravdovosti – totálně napřena na své já. Dost nabubřelá záležitost.

I románová Amálie navazuje a rozvazuje vztahy, zároveň hledá muže, s nímž by měla…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte