Je mi asi dvanáct a na dnešní den jsem se těšil. Pravidelný den cvičení CO je tady! Když se dnes zeptám svých dospělých dětí, co je to CO – civilní ochrana, marně tápou v historii své školní docházky. A nevěřícně kroutí hlavou nad tím, co mně přišlo kdysi samozřejmé. Dnes se neučíme, sláva! Jdeme do přírody, což pro děti z pražského Karlína znamená výlet na vrch Vítkov. V klidu si z chlebníků vytáhneme staré igelitové pytlíky, kterými nás vybavily naše maminky. Někoho rozesmutní, že má místo předepsaných čtyř jen tři. Dodnes si živě pamatuji, jaká fuška to byla během několika dní posbírat takový počet. Natahujeme si pytlíky na nohy a na ruce, zajišťujeme zavařovacími gumami. Kdo má žaludek na to, aby si nasadil zpuchřelou plynovou masku, která myšinou nejen smrdí, ale také v ní myší hovínka najdete, ten si ji nasadí. A pak se rozběhneme po travnatém svahu a smějeme se společně, když si leháme patami směrem k pomyslnému výbuchu.

Nemyslel bych si, že se mi tyhle historky z dětství před čtyřiceti lety vybaví, stejně jako při čtení Na západní frontě klid od Ericha Marii Remarquea. Chemický útok přitom vedu ve všech zdravotních detailech v patrnosti od dob jeho použití v Sýrii. S Ukrajinou se mi to téma tíživě zhmotňuje. Bojová chemická látka je zbraň, která objekt útoku zasáhne anorganickými či organickými sloučeninami, jež působí na organismus dráždivě nebo toxicky. Tolik v jedné větě Wikipedie. Chemické zbraně se dělí na dusivé, všeobecně jedovaté, zpuchýřující,…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte