33A_stransky
Rodičák jen na rok. (Simona na procházce s dcerkou v dočasném bydlišti u rodičů) • Autor: Matěj Stránský

Simona původně chtěla zůstat na rodičovské aspoň dva roky. Ale nepůjde to. Růst životních nákladů, který vedle války dominuje domácímu dění, donutil matku tříměsíční Anabelky přehodnotit poslední dobou řadu věcí. „Budu muset rodičák zkrátit jen na rok. A pak si najít práci z domova,“ prozrazuje po telefonu, když v kostce popisuje svůj ekonomický příběh.

Nejde o žádný sociální případ, ale o život, který by šlo v mnoha ohledech popsat jako zcela běžný. Sedmatřicetiletá matka ze Žatecka má rozestavěný domek, dva psy, auto a partnera s dobrou, byť nijak zázračně placenou prací. Je jednou z těch, kteří minulý týden vyslyšeli redakční výzvu Respektu a nabídli se jako „průměrní Češi“ ochotní rozkrýt své rodinné finance, aby sílící zdražování šlo zachytit i jinak než přes velká statistická čísla.

Ilustrativnější příklad, čím si zdejší střední třída prochází, těžko hledat.

Skok jako u Bohemky

Výčet výdajů Simona začíná u účtů za elektřinu a plyn. Když si je počítala loni, dohromady jí vyšly na tři tisíce korun měsíčně. „Teď je to osm,“ říká. I proto se rozhodla pro zrychlenou rodičovskou, takže bude dostávat od státu víc kratší dobu.

V energiích se vyzná, donedávna byla tak trochu profesionál. Na otázku, kde před mateřskou pracovala, lehce zahanbeně odpoví, že jako telefonistka u Bohemia Energy. „Ale v dobré víře, že těm zákazníkům pomáhám. Ne že jim vnucuju něco zlého,“ ujišťuje ve vzpomínce na zdejší symbol energetické krize. Kolaps firmy ji osobně nijak nepoškodil. Z práce přešla rovnou na mateřskou, hypotéku na dům stihla v bance podepsat ještě dřív. Pád zaměstnavatele by jinak banku odradil a koupi zhatil. „Stáli u nás všichni svatí,“ říká Simona ke sledu loňských událostí. Starší domek u Podbořan kupovali s partnerem letos v lednu, úvěr ale měli předjednaný už v dubnu, za dnes již pohádkových 2,09 procenta s fixací na osm let. Teď už by sazba byla dvakrát vyšší.

Zdražení energií ze tří na osm tisíc Simona počítá podle toho, co jí loni vyšlo v bývalé práci a co nyní účtuje ČEZ. Jde o stejný skok, jakým prošli skuteční klienti Bohemia Energy. Zavedení dodavatelé zdražují pomaleji, protože plyn a elektřinu nakupovali levněji dopředu. Nikdo však nemá ceny zafixované na víc než pár let. Lze proto čekat, že zdražení, o kterém mluví Simona, dříve či později dožene všechny. Plyn je teď na evropských burzách skoro pětkrát dražší než loni. A bude-li se EU chtít vymanit ze závislosti na Rusku, nebude to zadarmo.

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte