13-komentar
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když ruská bomba „denacifikuje“ nemocnici, kde leží vaši blízcí, nebudete nejspíš myslet na to, že půjdete-li na pomoc, můžete si vymknout rameno nebo trochu zchudnout. Prostě poběžíte a pomůžete lékařům transportovat přeživší a obnovit péči. Využijete všechny své nápady, zázemí a celý svůj kreativní potenciál, abyste situaci pomohli zvládnout. Nejspíš budete pracovat do naprostého vyčerpání, bez ohledu na vlastní pohodlí.

Takovou pomyslnou nemocnicí je teď celá Ukrajina, Západ se ale jako obětavý příbuzný nechová. Dodáváme samozřejmě zbraně, zavedli jsme sankce a pomáháme uprchlíkům, což je nesmírně důležité. Zároveň však odmítáme udělat cokoli, co by pro nás znamenalo sebemenší riziko nebo nás to mohlo opravdu bolet. Během prvního měsíce války nás ukrajinské vedení postupně žádalo o vyhlášení bezletové zóny, o dodání stíhaček, tanků, přijetí do Evropské unie, okamžitý konec importů ruské ropy a plynu, mluvilo se také o dodávce slovenského protileteckého systému nebo vyslání mírových sborů. Vše nakonec spadlo pod stůl, nejnověji mírové sbory, jejichž nasazení summit NATO minulý čtvrtek nepodpořil. Odstřižení se od ruských surovin stále vázne především na odporu Německa a Maďarska.

Západ samozřejmě může některé kroky odmítnout jako příliš riskantní, nerealistické, problematické pro vlastní ekonomiku. Když ale z těch skutečně bolestivých věcí, o které napadená Ukrajina prosí nebo se o nich diskutuje, neudělá ani jednu, je to problém – a zároveň věc, kterou si v…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte