Je to stejné jako „nosit dříví do lesa“. Tedy dělat něco zbytečného, nepotřebného, co nijak nezmění stav věcí. Dřeva je v lese plno a podobné to bylo i se sovami ve starověkých Athénách. Autorství úsloví „nosit sovy do Athén“ je připisováno dramatikovi Aristofanovi, který jej na přelomu 5. a 4. století před Kristem použil v komedii Ptáci.

Řecká metropole Athény je právem považována za kolébku moderní civilizace a za místo, kde se zrodila demokracie. Její patronkou a ochránkyní je bohyně Athéna, která lidem darovala nejen řemesla, ale i vědu a moudrost. Athéna se mezi Řeky těšila velkému obdivu a úctě. Byla štíhlá a urostlá, často byla zobrazována v dlouhé říze, někdy také ve zbroji. Měla olivovou barvu očí, jež některým lidem připomínala sovu, odtud pramení její přízvisko „glaukópis“ neboli „sovooká“ (z řeckého „glaux“ – „sova“).

A právě sova neodmyslitelně patřila k bohyni Athéně, byla její průvodkyní a stejně jako bohyni považovali lidé i sovu za vtělení moudrosti. Athéňané ji uctívali jako posvátného ptáka, měli ji vyobrazenou na mincích i v městském znaku. Sovy byly zkrátka v této antické metropoli všudypřítomné a traduje se, že sídlily od nepaměti v hojném počtu na skalnatých svazích athénské Akropole. Skutečných i pomyslných sov měli tedy Athéňané dostatek, a nebylo třeba přinášet jim další.

Rčení „nosit sovy do Athén“ je však možné chápat i v přeneseném významu: Athény byly jedním ze starověkých center učenosti a vědy, existovalo zde…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte