23A_profimedia
Ben Hodges • Autor: Profimedia

Minulé úterý jste napsal text, kde tvrdíte, že následujících deset dní bude pro vývoj války na Ukrajině klíčových. Proč právě těchto deset dní a co bude potom?

Není tady nic magického, proč právě těchto deset dní. Ale na základě svých zkušeností a zpráv o ruských problémech s vojáky, které jsem viděl, usuzuji, že ruská armáda má problémy. Nemají dost mužů. Utrpěli ztráty, k ochraně konvojů a obsazení velkých měst navíc potřebujete velké množství vojáků. Podle zpráv jich mají 150, možná 170 tisíc, to není úplně mnoho, zvlášť k obsazení tak velké země, jako je Ukrajina. Tyhle problémy mě zaujaly, ještě to pak podpořily zprávy o tom, že shánějí vojáky ze Sýrie. Rusko úplně nedostává pomoc od „přátel“ jako Kazachstán, Bělorusko nebo Arménie, tak hledají kdekoli jinde. Potřebují žoldáky, lidská těla. Vidíme také informace o vzbouřencích, dezercích, lidé opouštějí techniku atd. Jistě, jde o jednotlivé příběhy, drobnosti, ale když se začnou kupit, ukazuje to, že uvnitř ruské armády není něco v pořádku.

Další věcí, nad kterou jsem přemýšlel, je logistika a množství munice a zbraní, které Rusko má. Nevím samozřejmě, kolik toho měli na začátku, ale z vlastní zkušenosti z americké armády i ze spolupráce s tou německou nebo britskou vím, že nikdy nemáte dost. Ve válce toho nakonec spotřebujete vždycky víc, než kolik jste plánovali. A vidíte, že ruská spotřeba jde prudce nahoru. Navíc, pokud bojujete kolem měst nebo přímo v nich, což je to, co se teď děje, tak tam toho spotřebujete opravdu velmi mnoho. Domnívám se tedy, že mají problémy se zásobami střeliva a upřímně: takový problém snadno nevyřešíte. Začínají víc používat „hloupé bomby“, tedy neřízené střely, které nemají žádné navádění, klasické dělostřelectvo apod. Nevyložte si to špatně, to jsou pořád ničivé a smrtící zbraně, ale nejsou to takové kalibry jako rakety typu Iskander, které jsou velmi přesné. Těch už Rusové vystříleli značné množství a nejsem si jistý, kolik jich ještě mají.

Je Rusko, co se týče zbraní, soběstačné? Může si další zbraně samo vyrobit?

Víme, že v minulosti některé součástky dováželi, například z Finska nebo Slovinska, a to teď skončilo. Budou muset zbraně používané proti Ukrajině dovážet z jiných míst.

Odkud je mohou převážet, z jiných částí Ruska?

Ano, nebo třeba ze Sýrie. Rusko tam má poměrně velké síly, je tam námořní základna v Tartúsu a pak, myslím, ještě dvě letecké základny. Nevylučoval bych, že se pokusí převézt nějaké zbraně zpátky. Bude to ale složité, protože normálně by jeli skrze turecké úžiny Bospor a Dardanely, ty ale teď Turecko pro všechny válečné lodě zavřelo.

Mluvíme spolu v sobotu, téměř uprostřed vašeho klíčového desetidenního termínu. Jak se zatím situace vyvíjí a co se podle vás stane v příštích dnech?

To je skvělá otázka, brzy se ukáže, jestli jsem se mýlil, nebo ne. Na situaci, jako je současná válka na Ukrajině, nám může pomoci stará teorie „kulminačního bodu“, o které psal už pruský vojenský stratég Carl von Clausewitz ve své knize O válce. Tam vysvětluje, že během útoku v jednu chvíli dosáhnete bodu, že přijdete o schopnost v něm pokračovat. Pořád sice máte vojáky, pořád máte munici, můžete dál bojovat, ale přijdete o impulz k tomu pokračovat. Přesně to se podle mě Rusům stane. Budou se snažit udržet, co získali, zkonsolidovat se. Budou dál střílet na města, lidé budou dál umírat. Ale změní se to, kdo bude mít aktivitu. To všechno za jedné podmínky. Západ musí dál chrlit na Ukrajinu zbraně.

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte