Kde je hnis, tam ho vypusť! Nekompromisně. Zlaté pravidlo z dřevních dob chirurgie. A dodnes platí. Je to jediná možná prevence toho, aby se absces lokálně dále nerozšířil. Nebo aby nezpůsobil celkovou otravu krve. Pane primáři, mám tady případ, říká nejmenovaný mladý kolega. Pacient má takovou divnou bouli. Vyšetřil jsem ho, prohmatal. Je to měkké, zdá se to vyplněné tekutinou, bolí to, je to zarudlé a teplé na omak. Když jsem si o tom četl v knížkách, vypadá to na absces. Ale raději jsem udělal všechna myslitelná krevní vyšetření, rentgen i CT. Tam to také vypadá na absces. Ještě bych pacientovi naplánoval magnetickou rezonanci. Víte, je to ošemetná věc v komplexitě současné medicíny. Věc velice delikátní, která vyžaduje konsenzuální přístup. V rámci toho bych navrhoval podat antibiotika, léky proti zánětu, ledovat, sledovat, zvažovat… Kolego! zařve brunátný primář, a vy jste chirurg, že? Tak do háje s dalším vyšetřením. Odložte knihy, přestaňte se radit, vezměte nůž, chladnokrevně naplánujte řez a už řežte, sakra!

Stejně jako do medicíny nám i do našeho světa pronikla komplexita, se kterou je nutné umět zacházet. Na jedné straně nám umožňuje zdravotní problém nahlížet z mnoha stran a souvislostí. Hloubka znalosti problému nabízí dosud netušené možnosti řešení. Na druhé straně by ale neměla ovlivňovat efektivní a rychlé řešení problému, který je nejpravděpodobnější. Každému z nás se to někdy stane. Vidíme jasně problém i řešení, a přesto ještě provedeme několik…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte