Kultura

O vášni a násilí

Píšu ti z těla, které kdysi bývalo tvoje. Tím chci říct, že ti píšu jako syn,“ začíná vypravěč dopis, který si však jeho matka nikdy nepřečte. Dcera vietnamské prostitutky a amerického vojáka nezapadala v rodném Vietnamu ani v Americe. Neumí číst, neumí anglicky, ani vietnamských slov nezná víc než dítě, které chodí do druhé třídy. Jako malá holčička sledovala, jak její škola rukou Američanů lehla popelem. Přesto, nebo možná právě proto, se rozhodl jí napsat. Skutečnost, že se k ní text nejspíš nedostane, mu umožňuje být až drásavě upřímný k ní i k sobě samému. Z naléhavého sdělení se stává rituál a z deníku román.

Ocean Vuong, třiatřicetiletý americký básník vietnamského původu, do svého prozaického debutu otiskl intimní a křehký příběh vyrůstání v imigrantské rodině, ale i objevování vlastní sexuality a významu řeči a jazyka. „Ten večer jsem si slíbil, že už nikdy nebudu mlčet, když budeš potřebovat, abych za tebe mluvil,“ popisuje hlavní hrdina zvaný Pejsek návštěvu řeznictví. On, jeho matka ani babička, obě trpící posttraumatickým syndromem, neuměli vysvětlit, že na vývar, kterým se v chladném zimním večeru plánují zahřát, potřebují hovězí oháňku, a odešli z obchodu s prázdnou. Konec mlčení má ale i další významy: na rozdíl od první generace vietnamských migrantů už hrdina nechce skrývat, kým je, zároveň je kniha i obžalobou současných Spojených států, jež popisuje jako ublíženou společnost se sklonem k rasismu, necitlivosti a třídní separaci. To vše v době vrcholící…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte