Povídá Zambijec, že jeho stát má vlastní ministerstvo námořnictva. „Ale vždyť vy ani nemáte moře!“ vysměje se tomu Jihoafričan. Zambijec se nedá: „No a co? Vždyť vy v Jižní Africe taky máte ministerstvo spravedlnosti, nebo ne?“ Psal se rok 1984, u mysu Dobré naděje vládl apartheid a postava z vtipu, který v Oslu v děkovném projevu při přebírání Nobelovy ceny míru pronesl anglikánský kazatel Desmond Tutu, se nepletla. Jihoafrický režim založený na rasistickém bezpráví měl vlastní ministerstvo spravedlnosti… Vtip pronesený při tak slavnostní chvíli Tutua vystihoval: humor byl v jeho povaze, v soukromí i na veřejnosti byl pořád nakažlivě uvolněný a s úsměvem na rtech.

Legendární arcibiskup z Kapského Města, který na druhý svátek vánoční ve věku devadesáti let zemřel, se však nechtěl snadno zalíbit. Nobelovu cenu míru nepřebíral jen za boj proti apartheidu, ale také protože násilí páchané ve jménu černošského osvobození odsuzoval stejně ostře jako násilí státní moci. Několikrát během vypjatých osmdesátých let vběhl do davu, který se chystal na ulici upálit údajné policejní donašeče. „Jestli to uděláte ještě jednou, tak pro mě bude těžké dále prosazovat naše osvobození. Svoboda musí přijít, ale musí přijít správným způsobem,“ řekl jednou, když nestihl domnělého zrádce zachránit. Sám se novináři deníku The Washington Post svěřil, že být mladým černochem, tak by měl vzhledem ke zvrácenosti vládnoucího režimu problém svá pacifistická kázání dodržovat. Podporoval však mezinárodní…

1_obalka_R1_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R1_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1669

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte