Poněkud drsné jaro – teplota minus 16 stupňů ve dne, minus 70 v noci. Hučení větru. Hřeben v dálce ozářený sluncem, rudošedá poušť, kámen ve tvaru želvy vylézající zpoza písečného přesypu. Tak to vypadá v okolí americké sondy Perseverance (Vytrvalost), která 18. února úspěšně přistála v kráteru Jezero (čti dže-ze-rou) na Marsu. Jde již o páté vozítko NASA na rudé planetě, což trochu zavání nudou. Přesto jde o misi téměř stejně pozoruhodnou, jako bylo přistání lidí na Měsíci. Sonda je totiž první částí nejméně desetiletého projektu, jehož náročnost otestuje vytrvalost lidí ve zkoumání sousedního světa.

S Marsem se pojí záhada připomínající kvadraturu kruhu: jak ukázaly předchozí robotické výpravy, usazeniny na některých místech této planety musely před miliardami let vznikat ve vodě. A zdá se, že zaplavené pánve, delty řek a jezera, kde k tomu docházelo, existovaly nepřetržitě po desítky milionů let. Jenže Mars nemá velký měsíc, který by stabilizoval jeho rotační osu, a proto se kýve v prostoru jako roztočená káča; stejné místo povrchu se tak střídavě ocitá tu blízko pólu, tu poblíž rovníku. Připočteme-li k tomu velmi řídkou atmosféru a vzdálenost od Slunce, které navíc v dávné geologické minulosti zářilo méně než dnes, vychází nám, že po desítky milionů let na Marsu prostě nemohlo být dost teplo na to, aby tu přetrvala kapalná voda. Klimatické modely připouštějí jen přechodná, tisíce let trvající oteplení. Mars muselo něco zahřívat a my nevíme, co to bylo.

[pull…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 849

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte