Znáte ten vtip? Jaký je rozdíl mezi šamponem a tebou? Přece žádný, oba jste na hlavu, haha. Tak tenhle vtip už skončil, stejně jako šampon. Lidstvo ve velkém přechází na šampuk.

Šampuk je tuhý šampon, co vypadá jako puk. Existují také šamponová mýdla, co vypadají jako mýdla, a šamponové tyčinky různého složení a kyselosti a účinku. Dobývají drogerie a tvrdí o sobě, že jsou lepší než šampon tekutý – a spotřebitelé jim to uvěřili.

Asi i proto, že důvěra v dosavadní kosmetiku od globálních firem je otřesená skoro stejně jako důvěra ve globální řád obecně. Pořád další ingredience se ukazují jako škodlivé nebo aspoň podezřelé - není to snad celé jen spiknutí mocných a bohatých proti naší pleti a vlasům? Co se týče šamponů, jsou hlavními agenty zla silikony pro ještě více lesku, parabeny pro delší trvanlivost a sulfáty pro odmaštění a pěnění. Hlavně  laurylsulfát sodný (krycí jméno SLS) a laurethsulfát sodný (SLES) vám chtějí zničit vlasy v žoldu nadnárodních korporací. Nebo možná ne zničit, ale aspoň brutálně vysušit.

Proto nastupují agenti dobra, tuhé šampony. Vyrábějí je často menší, sympatičtější a důvěryhodnější firmy. A zlé látky neobsahují. Tedy není to tak jednoduché, některé je obsahují. Další zase mají složení víc podobné mýdlu než šamponu, jsou tedy zásadité, zvyšují pH vlasu, který pak vypadá splihle, čili žádná výhra. Ovšem některé mají to správné pH i složení i původ a dobro zvítězí - a čau, zlá komerce.

Jeden důvod obliby tuhých šamponů tedy je, že jsou …

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte