Agenda•21. 2. 2021•4 minuty
Facebook versus stát
V Austrálii právě začal zápas, jehož výsledek bude důležitý pro celou planetu
Poslední bitva vzplála. Tedy poslední nejspíše ne, ale důležitá rozhodně. Otázka zní: potřebují australská média Facebook více, než Facebook potřebuje australská média? Tvrdý spor, jenž se v těchto dnech odehrává na opačné straně zeměkoule, lze přitom vnímat jako laboratorní experiment s globálním dopadem. Co platí v Austrálii, bude nejspíš v budoucnu platit všude a třeba Evropská unie sleduje válku „starých“ a „nových“ médií bedlivým okem odpovědného regulátora.
Pojďme ale k věci. Uprostřed minulého týdne překvapil Facebook Australany tím, že jim náhle odepřel sdílení jakýchkoli odkazů na obsah v australských médiích. Líbil se vám článek a chcete na něj upozornit? Smůla, nejde to. Chcete jít na facebookové stránky oblíbeného média? Nic tam nenajdete. Facebook stávkuje.
Důvodem je legislativa, jež si právě klestí cestu australským parlamentem. Vládní poslanci vyslyšeli nářky klasických médií, která si stěžují, že jim nová média kradou obsah, zákazníky i příjmy. Poslanci si vybrali dva údajné největší hříšníky, Facebook a Google, a zkušebně pro ně připravují zákon, jenž by je donutil za sdílení obsahu platit. Reakce firem na ohrožení dosavadních finančních žní se podstatným způsobem liší.
Google nejdříve vypěnil podobně jako Facebook a pohrozil, že se v Austrálii úplně přestane zobrazovat. Z důvodů, jež nejsou veřejně známy, pak ovšem strategii přehodnotil a uzavřel zákulisní dohodu s australským mediálním magnátem Rupertem Murdochem, podle níž bude Google odvádět…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu