012312_Rodrik_Dani_009.jpg
DANI RODRIK • Autor: Stephanie Mitchell

Koho překvapuje míra odporu, která se v západních společnostech v posledních letech zvedá proti globalizaci, nedával podle harvardského ekonoma Daniho Rodrika pozor při dějepisu ani při základech ekonomie. V historii to totiž není poprvé, kdy se ukazuje, že globalizace v pokročilém stadiu vyvolává politicky výbušné reakce. Široce otevřená ekonomika sice může prospívat společnosti jako celku, nicméně vyváří i skupiny „poražených“. Když trička vyrábí švadlena v Bangladéši, je sice oblečení levnější, ale domácí šičky přijdou o práci.

V tuto chvíli by měl podle Rodrika do hry vstoupit stát a postarat se o ně – anebo si říci, že se trička budou vyrábět doma, ať kvůli udržení míst, nebo třeba menší klimatické stopě. Řada zemí se však podle něj nad tímto vývojem ani nepozastavila. Od konce minulého století obecné nastavení velelo ke stále většímu otevírání domácích ekonomik a přizpůsobování se jednotným, globálním pravidlům. Robustní sociální stát, ale i zákony dohlížející na ochranu životního prostředí během výroby byly brány jako něco, co v dravém prostředí celosvětové konkurence znevýhodňuje.

V samém jádru debat o globalizaci leží otázka demokratické odpovědnosti a toho, v čí prospěch jsou nastavena pravidla hry.

Tweetni to

Že všechny státy budou směřovat k otevřené globální ekonomice, ideálně s minimem pravidel, bylo podle Rodrika mnohdy vnímáno zcela automaticky. „Někdo říká, že bychom se měli zastavit a nad globalizací přemýšlet. Ale to je…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte