57A_varianta_HBO
Originálnější věci vznikají zatím v televizi. Seriál Pustina potvrdil pozici scenáristy Štěpána Hulíka. • Autor: Tusl

Možná jsme nezajímaví. Možná nás kotlík Rakouska-Uherska ukoval právě takhle. Jak lze hledat drama na hladině spokojenosti?“ Ani Marek Epstein, jeden z nejúspěšnějších českých scenáristů, se občas neubrání otázce, proč v jeho zemi v porovnání třeba s Polskem nebo Rumunskem nevznikají výrazné originální filmy. Tohle téma se v hodnocení české filmové a televizní tvorby opakovaně vrací a nejnověji se vynořilo znovu například v souvislosti se seriálem Božena. Neplatí ale zdaleka jen pro něj. Při pohledu na tuzemské filmy a seriály se opravdu může zdát, že v české kotlině nikdo nežije (a snad ani nikdy nežil) skutečný velký příběh. Už zmíněná Božena ale ukazuje, že je to nesmysl. Velké příběhy přinášela minulost včetně té rakousko-uherské, stejně jako současnost. Zdá se ale, že je tuzemští tvůrci neumějí nebo nechtějí vyprávět.

Pozornost se v tomhle ohledu vždy stočí ke scenáristům. Právě oni mají dodat „výborně odvyprávěný“ příběh, na jehož základech se vztyčí majestátní kinematografický počin. Pokud jich tu takových máme jako šafránu, musí být slabinou českého filmu právě scénáře. Takové tvrzení se vžilo jako pohodlná zkratka, která nikoho nenutí pátrat, zda tomu tak skutečně je, proč tomu tak případně je, nebo jestli to není všechno přece jen ještě trochu jinak. „Je to alibismus,“ hodnotí tento pohled scenárista a bývalý dramaturg České televize Jakub Felcman, který aktuálně píše scénář podle knihy Karla Klostermanna Kam spějí děti. Autor odmítá…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte