Shoshana Zuboff Speaks In Berlin
Shoshana Zuboff • Autor: Getty Images

V rytmu slov a intonace hlasu umí vyčíst, zda je člověk smutný, naštvaný, nebo veselý. Dokáže z okolních ruchů zjistit, jestli je sám, nebo má společnost a kde se právě nachází. To je technologie založená na rozpoznávání zvuků a hlasu, jejíž patent byl v půli ledna schválen streamovací službě Spotify. Vlastně se jedná o odposlouchávání, o kterém firma tvrdí, že povede k větší přesnosti algoritmu. Nástroj, který pochopí, jakou písničku si posluchač chce pustit, ještě dřív, než na ni sám pomyslí. Děsivá vize, u níž je zřejmé, že podobné předpovídání a navrhování budoucích kroků se nemusí omezovat na popové hity.

Zpráva o patentu, který se vkrádá do osobních zákoutí člověka, vyvolala vlnu rozhořčení – a těžko lze vymyslet lepší aktuální příklad pro praxi, již americká sociální psycholožka Shoshana Zuboff shrnula pod termínem kapitalismus dohledu. Popisuje jím praxi, kdy technologické firmy v čele s Googlem a Facebookem na začátku nultých let zrušily koncept soukromí. Staly se největšími a nejbohatšími společnostmi v dějinách lidstva díky tomu, že z privátního lidského chování, které zkoumají a s velkou přesností předvídají, vytvořily obrovský nový trh.

Začalo to jako snaha o zacílení reklamy a prodej inzerce, dnes však mají principy kapitalismu dohledu vliv na proměnu pojetí svobody, veřejné debaty i demokracie. Polarizace společnosti, nárůst extremismu, útok na Kapitol ve Washingtonu. To jsou jevy, jež Zuboff vidí jako přímé důsledky šíření informací, které je postaveno…

01_obalka_R6-oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01_obalka_R6-oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1490

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte