0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kdo nemá co skrývat, není nikým

Shoshana Zuboff popisuje, jak chování technologických firem ohrožuje demokracii

Shoshana Zuboff
Autor: Getty Images

V rytmu slov a intonace hlasu umí vyčíst, zda je člověk smutný, naštvaný, nebo veselý. Dokáže z okolních ruchů zjistit, jestli je sám, nebo má společnost a kde se právě nachází. To je technologie založená na rozpoznávání zvuků a hlasu, jejíž patent byl v půli ledna schválen streamovací službě Spotify. Vlastně se jedná o odposlouchávání, o kterém firma tvrdí, že povede k větší přesnosti algoritmu. Nástroj, který pochopí, jakou písničku si posluchač chce pustit, ještě dřív, než na ni sám pomyslí. Děsivá vize, u níž je zřejmé, že podobné předpovídání a navrhování budoucích kroků se nemusí omezovat na popové hity.

Zpráva o patentu, který se vkrádá do osobních zákoutí člověka, vyvolala vlnu rozhořčení – a těžko lze vymyslet lepší aktuální příklad pro praxi, již americká sociální psycholožka Shoshana Zuboff shrnula pod termínem kapitalismus dohledu. Popisuje jím praxi, kdy technologické firmy v čele s Googlem a Facebookem na začátku nultých let zrušily koncept soukromí. Staly se největšími a nejbohatšími společnostmi v dějinách lidstva díky tomu, že z privátního lidského chování, které zkoumají a s velkou přesností předvídají, vytvořily obrovský nový trh.

↓ INZERCE

Začalo to jako snaha o zacílení reklamy a prodej inzerce, dnes však mají principy kapitalismu dohledu vliv na proměnu pojetí svobody, veřejné debaty i demokracie. Polarizace společnosti, nárůst extremismu, útok na Kapitol ve Washingtonu. To jsou jevy, jež Zuboff vidí jako přímé důsledky šíření informací, které je postaveno…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc