68A_profimedia(1)
Karl Ove Knausgård ukázal světu, jak strhující může být zdánlivě banální každodennost. • Autor: Profimedia

Karla Oveho Knausgårda zná většina čtenářstva díky jeho monumentální hexalogii Můj boj. A zná ho snad až příliš dobře – dokonce lépe než většinu svých přátel, své partnery nebo děti. Knausgård na sebe totiž ve svém rozsáhlém experimentu čítajícím téměř čtyři tisíce stran prozradil úplně všechno. Od první až do poslední knihy, která právě vyšla česky v nakladatelství Odeon, provázel čtenáře snad každým svým dnem.

68B

A stal se tak jedním z prvních a nejslavnějších tvůrců, díky nimž se v poslední dekádě čím dál častěji setkáváme s pojmem, který literární kritika označuje jako autofikci. Tedy střípkovitý způsob vyprávění, který místo spletitých příběhů nedostižných hrdinů ohledává různorodou lidskou zkušenost – většinou takovou, kterou žijí sami autoři. V období individualismu a sociálních sítí jako by najednou bylo mnohem poutavější nahlížet na situace, jež se sice příliš neliší od těch, které běžně prožíváme, ale zároveň jsou natolik jiné a autentické, aby byly zajímavé.

Ti, kteří se do Knausgårdova světa odvážili, tak detailně znají výhled z okna jeho pracovny, vědí, že v dětství se mu dělalo nanic z chuti vařených ryb, a dovedli by mu určitě připravit kávu obvyklým způsobem, který v Mém boji popsal bezmála tisíckrát. Není to však egoistická rozpínavost nebo opilost sebou samým – třiapadesátiletý autor, jehož Boj v rodném Norsku přečetla více než desetina obyvatel, celému světu ukázal, jak strhující může…

1_obalka_R51_52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R51_52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte