Ve Spojených státech máme tendenci fascinovaně poslouchat rady lidí, kteří uspěli v soukromém sektoru. Říkáme si, že když vydělali miliardy, musí mít jistě hluboké znalosti o světě. Uctíváme ty, kteří jsou tak zjevně geniální. Takže když někdo ohromně bohatý a inteligentní jako Elon Musk mluví k lidem, všichni naslouchají. Bohužel tento týden Musk pronesl řadu samoúčelných a špatně informovaných poznámek o plánovaných výdajích prezidenta Bidena. Musk radil, že by bylo „upřímně řečeno lepší, kdyby zákon neprošel“, protože „je šílené, jak moc naše výdaje převyšují příjmy“. Zdánlivě nezištně vysvětlil, že nechce žádné dotace pro sebe ani pro svou vlajkovou společnost Tesla, a to ani na dobíjecí stanice, ani na automobily. „Myslím tím doslovně: zbavme se všech dotací,“ řekl.

Částečně z něj možná mluvila ublíženost. Tesla už dávno přerostla daňové úlevy federální vlády na elektromobily. Federální vláda poskytuje na elektromobily daňovou úlevu ve výši 7500 dolarů, která však postupně zaniká, jakmile výrobce prodá 200 tisíc vozidel, což je hranice, kterou Tesla v roce 2018 překročila. Bidenův návrh zákona navíc přidává další kredity ve výši 4500 dolarů na jeden vůz, pokud výrobce zaměstnává pracovníky v odborech, což Tesla nedělá. Co se týče dobíjecích stanic, jednou z klíčových výhod společnosti Tesla je, že jich už nyní tisíce vlastní a provozuje. O tuto výhodu by společnost přišla tím, že federální dotace v nedávno schváleném návrhu zákona o infrastruktuře by umožnily…

1_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte