Litografická dílna, Praha, leden 2021
Aby to nebylo pocuchaný. (Martin Salajka a Matěj Bouda) • Autor: Matěj Stránský

Když se Matěj Bouda shání v dílně hned v deset hodin ráno po pivu, jeho otec Martin nad tím ani nepozvedne obočí. Alkohol totiž Bouda mladší nepotřebuje pro sebe, ale na neutralizování kyselin na litografickém kameni. Tahle speciální záležitost se vyrábí ze solnhofenského vápence – v kumbále za rodinnou dílnou, kde stojí i basy s pivem v PET lahvích, jsou kamenných desek desítky, v policích vyrovnané pěkně vedle sebe. Některé z nich pamatují ještě Rakousko-Uhersko. Jak se totiž nedávno ukázalo, proslulá Litografická dílna v pražské Říční ulici byla založena už v roce 1911 a letos v červnu oslaví své 110. výročí.

Okouzlující místo ve dvoře původní malostranské zástavby kousek od Vltavy s výhledem na Petřín se od doby vzniku dílny – tehdy mimochodem přímo nad ní bydleli bratři Čapkové – příliš nezměnilo. Je to vůbec nejstarší umělecká dílna tohoto typu na českém území, ve které se navíc nikdy nepřerušil provoz. Jsou s ní spojená velká jména naší grafické scény jako František Gross, Adolf Born, Jiří Slíva, Jiří Suchý nebo minulý týden zemřelý Vladimír Suchánek. Nejde ale o žádný konzervativní skanzen. Zatímco Bouda starší venku ve sněhové vánici seřezává bruskou těžký kámen, který v dílně minulý týden prasknul, vevnitř s jeho synem vytváří na jednom ze strojů své dílo Martin Salajka. Ani ne čtyřicetiletý malíř, který se se svými expresivními výjevy plnými mystiky a divočiny řadí k tomu nejlepšímu, co v současném tuzemském umění máme.

Licence od c. k. místodržitelství…

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1703

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte