sebek

Ahoj, píšu ti osobní prosbu. Vytvořila jsem výzvu, aby děti posílaly obrázky, jak se cítí v této době. Ráda bych je pak vytiskla a poslala do Poslanecké sněmovny. Anebo se pokusím zorganizovat výstavu. Možná se podaří v Senátu. Nemohl bys pomoci rozšířit tuto iniciativu třeba mezi tvé známé?“ píše mi kamarádka Veronika s tím, jak na ni působí, když jí školou povinné děti posílají, že už opravdu chtějí být spolu. Mě osobně dostává obrázek zátiší s panenkou. Na pozadí je platíčko prášků, částečně vyloupaných. Rodiče berou antidepresiva? Podívejte se na facebookovou iniciativu Děti mluví. Pošlete obrázek svých dětí na detimluvi@gmail.com. A já vám mezitím poskytnu pohled Jiřího Rabocha, předního českého psychiatra. Ten se v roce 2017 zamyslel nad prevencí psychiatrických diagnóz. Docela by mě zajímal jeho názor nyní, protože už tehdy nabízel přelomový úhel pohledu.

V prestižním Časopisu lékařů českých pan profesor uvedl, že většina duševních poruch vzniká ve věku do 24 let. Polovina z nich dříve, než je dětem 15 let. Už tady je jasné, jaký je to imperativ v aktuální době! Asi třetina populace je za život nejčastěji neurotická, trpí úzkostnými stavy nebo afektivními poruchami. Tenhle soubor potíží se vyskytuje dvakrát častěji u žen než u mužů. Naopak větší užívání návykových látek několikanásobně převažuje u mužů. V populaci tedy máme asi sedm procent žen trpících depresí, devět procent žen trpících zvýšenou úzkostností a osm procent mužů závislých na návykových látkách.…

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 39

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte