Za ukončení těhotenství nebude v Polsku hrozit doživotí. Ve čtvrtek poslanci vlády i opozice shodili ze stolu návrhy protipotratových aktivistů. Polské (především) ženské hnutí, které proti trvajícímu tlaku polské vlády na zpřísňování zákonů kolem plození potomků bojuje, může slavit malý symbolický úspěch.

Návrhy na drastické zpřísnění zákonů přináší pravidelně organizace Život a rodina kolem aktivistky Kaji Godek. Ani vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) je nemíní přijmout, ale zpravidla v prvním čtení projdou. Následně putují do výborů, kde tiše zmizí. Efekt je jasný: nic se nezměnilo, ale PiS alespoň naoko potěšila své nejradikálnější voliče.

Minulý týden to bylo jinak. Poslankyně a poslanci návrhy prostě zamítli a nehrála se obvyklá hra. Je fakt, že současné návrhy aktivistů byly absurdně drakonické. Zároveň platí, že PiS po malých krůčcích zpřísňuje „reprodukční“ politiku, ale odpor nespokojených občanů neslábne. Ve středu večer, kdy probíhalo čtení, se konaly před Sejmem a po celé zemi velké protesty.

Vládnoucí PiS loni zakázala potrat kvůli těžké vadě plodu (je přípustný jen při ohrožení života matky či při zločinu). Polky si už nemohou koupit nouzovou antikoncepci v lékárně volně, jen na předpis. Pochybnosti budí i poslední návrh ministerstva zdravotnictví na registr těhotenství. Těhotenství jsou už dnes do zdravotnického systému zanášená. Nově zřízený registr by informaci zdvojoval, a jak se bojí skeptici, dal by úřadům lepší přehled o těhotenství…

1_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte