Každé dvě minuty praskne někde v Americe vodovodní potrubí. A každý den se tak vyplýtvá téměř 23 miliard litrů upravené vody, což vydá přibližně na devět tisíc plaveckých bazénů. Každý den! To jen zdůrazňuje, proč je zákon o infrastruktuře, který právě podepsal prezident Biden, tak důležitý. Potřeba opravit rozpadající se americkou infrastrukturu se stala otřepaným klišé, ale to nic nemění na tom, že se skutečně rozpadá. A stejně jako v případě jakékoli odkládané opravy platí, že čím déle budeme čekat, tím se problém zhorší – a tím dražší bude jeho náprava.

Jedním ze způsobů, jak objasnit, jaký posun představuje legislativa Bidenovy vlády v oblasti infrastruktury, je podívat se na částku, kterou federální vláda během posledních dekád na infrastrukturu vynaložila. V padesátých a šedesátých letech minulého století činily výdaje na infrastrukturu v poměru k hrubému domácímu produktu více než jedno procento. V roce 2019, o desítky let později a s exponenciálně rostoucí ekonomikou, činily výdaje přibližně 0,7 procenta HDP. Nový návrh zákona počítá s navýšením výdajů v příštích pěti letech na přibližně 1,3 procenta. A tento návrh obsahuje také mnoho dobrých nápadů na podporu soukromých investic, které mohou toto číslo ještě zvýšit.

Obrovská výhoda

Ekonomové se zcela neshodnou na tom, jak velký růst dokážou investice do infrastruktury zajistit. Pokud se však na věc podíváme z dlouhodobějšího a širšího hlediska, zdá se, že přínos je zřejmý. Felix Rohatyn, bankéř, který…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte