Tipnete si, kolik poslanců české sněmovny podepsalo výzvu polské vládě k ochraně zdraví žen poté, co tamní lékaři nechali zemřít mladou Polku na septický šok ve 22. týdnu těhotenství, protože odmítli provést interrupci těžce poškozeného plodu?

Šestnáct ze dvou set. Jde o poslance Pirátské strany a STAN. Z ODS, lidovců a TOP 09 se nepřipojil nikdo. Dopis iniciovala nová poslankyně za Piráty Klára Kocmanová, a je tak možné, že její jméno ostatní nezachytili a podpis připojí ve chvíli, kdy je politička bude osobně obcházet, protože u řady z nich by bylo s podivem, kdyby apel nepodpořili (opoziční SPD se přidat odmítla, ANO se ještě rozmyslí). Věci se ale dějí v nějakém kontextu a platí to i o tomto případu.

U Polska a také Maďarska vykazuje česká politika už řadu let nebývalou setrvačnost myšlení. Polsko s Maďarskem rovná se Visegrád a ten se zase rovná protiimigrační platforma, takže plus. Jen tahle rovnice stačí, aby se vlády Visegrádu tolerovaly, nekritizovaly. Zejména ODS a lidovci si před lety zafixovali, že konzervativní polská PiS a pravicový Viktor Orbán jsou spojenci, a jen s tímhle přesvědčením si dodnes vystačí.

Míru toho, jak hluboce je to zapsáno v DNA stran, ukázalo i vyjednávání o koaliční smlouvě nastupující Fialovy vlády, konkrétně o pasáži ohledně V4. Trojice Spolu šla do voleb s prohlášením, že „budeme pokračovat ve strategické spolupráci ve Visegrádské skupině“. Piráti a STAN chtěli posílit vliv Česka v EU naopak tím, že se „nebudeme omezovat jen na…

1_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte