45A_jaros
Genius loci, který stojí za to zachovat. • Autor: Milan Jaroš

Rezavé železniční koleje zarostlé trávou, bodláčím a uschlými diviznami se táhnou do dálky, kam až oko dohlédne. Široký prostor zpustlého kolejiště ze stran svírají dvě dlouhé oprýskané železniční budovy, ve kterých dnes sídlí autoservis, vietnamský velkoobchod nebo bazar s nábytkem. Scéna působí dojmem, jako by se nacházela kdesi na odlehlé městské periferii, ve skutečnosti je to odsud jen pět stanic tramvají do samého středu Prahy. Jsme na Nákladovém nádraží Žižkov, zchátralém funkcionalistickém klenotu ze třicátých let, který se nachází uprostřed jedné z posledních velkých kapes městské divočiny ukrytých v širším centru hlavního města. To se má ale změnit. Na zdejším brownfieldu vyroste zbrusu nová čtvrť pro 23 tisíc lidí, což odpovídá přibližně velikosti okresního města. V severní části areálu už bagry hloubí základy budoucích bytových domů. Díra je obehnaná plotem s reklamními plachtami developerské společnosti Central Group, které kolemjdoucí informují, že byty v rodící se Parkové čtvrti je možné začít kupovat už teď.

Stejný osud jako Žižkov čeká i další pražské lokality. Na pozemcích kolem smíchovského nádraží, na zarostlé pláni Rohanského ostrova nebo v okolí holešovického nádraží Praha-Bubny mají vyrůst velké nové čtvrti, které širší centrum města výrazně promění. Budou vznikat postupně během příštích 20 let, stavět se na nich ale začíná právě teď. Zatímco vedle žižkovského nádraží už pracují bagry, na Rohanském ostrově v polovině září developer Luděk Sekyra…

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 685

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte