Stejná otázka: co si o současné situaci – nejasném zdravotním stavu a pochybnostech o tom, kdo skutečně vykonává prezidentské akty – myslí naše ústava či její duch?

V tomhle případě ani není nutné mluvit o duchu ústavy nebo obecných principech. Mechanismus článku 66 je konkrétní a jasně daný. Současná situace je opravdu dvojsečná. Buď je to tak, že prezident je ve stavu, který mu znemožňuje vykonávat úřad. Ten stav trvá nějakou dobu, navíc ne uprostřed léta, ale uprostřed horkého povolebního podzimu, a my máme pocit, že je dobré mít akceschopného prezidenta. Ta druhá situace, kdy produkuje nějaké akty, ale nevíme, zda jsou skutečně jeho, je ještě mnohem nebezpečnější a je možná ještě důvodnější sáhnout k náhradnímu režimu.

Samotná naše neznalost a fakt, že veřejnost je udržovaná v nejistotě, tím důvodem tedy je.

Podstatné je to, co v rámci té nejistoty víme. Víme, že nepobývá doma, na Hradě nebo v Lánech, pobývá na specializovaném oddělení ÚVN, tak to je dost významný indikátor, že nebude v ideálním stavu. Zadruhé se mi nezdá účelné uvažovat jako v trestním právu, tedy že pochybnosti svědčí ve prospěch podezřelého či obžalovaného. O to tu nejde. Tady nejde o vinu. Jde o zájem na akceschopnosti všech prvků ústavního systému. Je to stejné jako chtít mít dostatečný počet soudců Ústavního soudu, aby tento orgán fungoval a nebyl vyprázdněný. U prezidenta je to ještě přehlednější. Článek 66 chrání výkon…

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte