Prague parade of Sokol movement
Autor: Profimedia

Osmdesát let od Heydrichova zásahu proti Sokolu

Památný den sokolstva připomíná noc ze 7. na 8. října 1941, kdy byla rozpuštěna Česká obec sokolská a gestapo pozatýkalo 1500 jejích představitelů, kteří byli vězněni a mučeni a téměř nikdo z nich se konce války nedožil. Nacisté – stejně jako později komunisté – sokoly považovali za nebezpečné. To se nakonec později potvrdilo, když právě díky spolupráci a podpoře sokolů byl proveden atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který rozkázal proti Sokolu zakročit.

Stále více lidí má duševní problémy, zvýšily se náklady na jejich léčbu

V souvislosti s nedělním světovým dnem duševního zdraví spočítala největší tuzemská pojišťovna, Všeobecná zdravotní pojišťovna, že počet jejích klientů léčících se s psychickými obtížemi vzrostl o sedm procent. Náklady na jejich léčbu se pak zvýšily o 180 milionů korun. A to přesto, že díky pandemii klesl počet návštěv u psychiatrů. Pandemie prohloubila úzkosti, stres nebo deprese u řady lidí z důvodu izolace, strachu o zdraví či obživu. Zdaleka ne všichni ale vyhledali odbornou pomoc.

Padlo rozhodnutí v kauze Peroutka

Nejvyšší soud (NS) dospěl k rozhodnutí ve sporu, v němž vnučka významného československého novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová požaduje omluvu po státu i specificky prezidentu Miloši Zemanovi. Omluvu Kaslová žádá jednak za Zemanovo nepravdivé tvrzení, že Peroutka byl autorem článku Hitler je gentleman, ale také za jeho…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte