Když ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková mluvila o své práci, ráda zdůrazňovala, že soudce tu má být pro ostatní. A především pro část společnosti nacházející se ve slabším postavení, na kterou se ve světě právních a politických rozhodnutí často zapomíná. Tento přístup, kdy soudce nebo soudkyně hledí na přidělené spisy jako na lidské příběhy, ji nyní dovedl až do Štrasburku, kde se ke konci roku stane za Česko novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP).

Asi bychom nenašli mnoho představitelů zdejší justice, se kterými by si veřejnost něco konkrétního spojila. A pokud by si právní laik na pár jmen vzpomněl, tak spíše pro jejich politické angažmá nebo proto, že usedli do čela nejvyšších soudů. Šimáčková v politice nikdy nebyla, žádnému soudu nešéfovala, přesto je její jméno ve veřejném prostoru známé.

Na Ústavním soudu totiž stála v pozici nositelky agendy větší citlivosti vůči ohroženým skupinám a menšinám, ale i liberálnosti ve společenských tématech. V rozhodnutích se zastávala jednotlivců proti státu, ať už šlo o práva dětí, pacientů nebo cizinců. Byla také autorkou průlomového rozhodnutí v sociální péči, podle kterého člověk s těžkým postižením má právo žít nezávislý život a kraje mají být aktivní v budování sociálních služeb. V nevyřešitelném sporu o to, jestli má být soudce ten, kdo posouvá právní stav dopředu, nebo je „jen“ záchrannou brzdou a kontrolorem dodržování práv (v systému jsou potřeba obě polohy), bezpochyby vyznávala první přístup.

40_obalka I
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40_obalka I
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 550

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte