Tohle vůbec nijak nesouvisí s tím, že ve středu se 46. americkým prezidentem stal Joe Biden. Součástí amerických voleb je ale také spousta menších rozhodnutí, jež se konají formou referend na úrovni jednotlivých států. Jedním z nich je velký krok odhlasovaný v Coloradu, kde se na základě velmi těsného rozhodnutí do přírody vrací vlk.

Colorado, jak známo, je z významné části tvořeno divokými Skalnatými horami, vlk v nich žil a jasně do nich patří, ostatně stejně jako medvědi, kteří z nich nikdy úplně nezmizeli. Když se autor textu kdysi se svým místním známým potloukal ulicemi podhorského města Boulder, byl upozorněn, že ona zvláštní víka na odpadkových koších, která nikde jinde neviděl, jsou ve skutečnosti důmyslná zařízení, jež mají hrozivým šelmám zabránit v rozkrádání lidských odpadků. V zimních měsících se totiž občas nějaký ten dezorientovaný, vyhladovělý míša zatoulá do městských ulic.

Boulder je jedním z míst, kde se o návratu vlka rozhodlo. Je to univerzitní, jednoznačně liberální město, a podobná místa letos vyhrála v boji o prezidentský úřad i o návrat šelem. Na venkově naopak vlka nechtějí, opravdu velmi těsný výsledek podle všech průzkumů zařídili Coloraďané z rozsáhlých městských a příměstských aglomerací.

Vlk se tedy do Colorada vrací, lidé z měst se těší na výlet do divočiny a farmáři či horalé skřípou zuby. Dokonce hledají způsob, jak všechno skrze federální soudy přece jenom ještě zastavit. S vlky budou žít především oni, nebo ne? Obě strany mají…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1698

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte