Nesnáším násilí. Ale tetu silně vzrušuje. A není sama, český národ v těchto dnech slaví svatého Václava a stovky lidí se na místo bratrovraždy osobně vydají. Někdy se při té příležitosti předvádí také lebka oběti, a to jsou teprve davy. Držím se rezervovaně stranou, ale teta se tlačí dopředu a všichni ostatní s ní. Strašně je to přitahuje. Okolnosti a místa vražd, zločinů a tragédií lidi fascinují. A z toho vznikl dark neboli temný turismus, cestování za hrůzou.

Jsou tím přímo posedlí – a řeč je přitom o místech, kde tekla krev a umírali lidé. A na některých ne až tak dávno, za druhé světové války nebo ještě později. K nejnavštěvovanějším dark destinacím světa patří například Hirošima, Černobyl, památník 11. září v New Yorku nebo vražedná pole v Kambodži. Vyhledávají i podivné atrakce – třeba dům v Sacramentu v Kalifornii, kde žila v osmdesátých letech sériová vražedkyně Dorothea Puente. Laskavá babička brala na byt sociálně slabé a osamělé, aby je pak zabila, zakopala na zahradě a pobírala jejich penze. Na fotkách trochu připomíná tetičku.

Česko není výjimkou. Darkturistické weby doporučují například Lidice, lágr Vojna, ovšem také kostnice či hrobku kapucínů v Brně. Já vysušené kostlivce rozhodně nevyhledávám. Lidstvo ale naopak. A čím scvrklejší a morbidnější, tím je šťastnější. Jako první si toho všimli badatelé John Lennon (ne ten zabitý) a Malcolm Foley. Už v devadesátých letech o tomto jevu napsali knihu čítající 256 stran. Hlavní zjištění je ovšem vcelku…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte