Belgická vláda finišuje v práci na prvním cyklistickém plánu pro celý stát. V zemi to vyvolává vzrušení: nic jako federální cykloplán v Belgii dosud neexistovalo, protože mobilita ve veřejném prostoru spadá pod pravomoce jednotlivých provincií.

Vláda pro to má důvod. V rovinaté zemi nasedá na kolo stále víc lidí a Belgie tak už staví svoje první cyklodálnice. Pro hladký průběh staveb je ale často potřeba souhlas dvou a více znesvářených reprezentací, což zvyšuje riziko, že se věc zasekne někde v překladu mezi Vlámy, Valony a belgickými Němci.

Ještě podstatnější důvod je ten, že cyklistické záměry jsou součástí belgického plánu obnovy po koronaviru, jejž předložila federální vláda. Platí se z rozpočtu EU a Belgičané na něj dostanou bezmála šest miliard eur. Obdobný soupis investic předložily všechny členské státy včetně Česka.

Kromě cykloinfrastruktury chce belgická vláda zřídit celonárodní registr kol, obdobný tomu pro auta. Slibuje si od toho, že se sníží počet ukradených kol, respektive zvýší počet nalezených. Krádeží kol totiž přibývá úměrně s nárůstem počtu jejich uživatelů a téměř nikdo to neřeší. Kromě popisu „bylo to červené kolo“ uživatelé často policii nic jiného neudají a ta pátrání v oceánu zdejších bicyklů odkládá. Třetina těch, kterým je kolo zcizeno, na něj podle průzkumů už nenasedne a vláda hodlá tenhle trend zvrátit.

A pak je tu ještě jedna zajímavost: belgická vláda plánuje pořídit kola do uprchlických center, kde lidé čekají na vyřízení žádosti…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte