Omlouvám se za pozdní odpověď. Jsme tu dost zaneprázdněni,“ píše Respektu jeden z bývalých afghánských tlumočníků české armády z „utečeneckého tábora“ v Zastávce u Brna. Před měsícem byl i s rodinou přesunut českými vojáky z Kábulu do České republiky. Jeho tehdejší záchranu provázelo silné napětí, zda se to vůbec podaří a on přežije. Seznam zachraňovaných pomocníků české armády během její skoro dvacetileté afghánské mise se tvořil na poslední chvíli. Jména do seznamu doporučovala armáda, ale také její veteráni, diplomaté a návrhy prověřovaly české tajné služby. Doba napětí, koho se podaří zachránit, je pryč. Do Česka se podařilo přesunout celkem 169 Afghánců, spolupracovníků české armády nebo diplomacie, včetně členů jejich rodin. Českým zachráncům se před měsícem nepodařilo dostat do letadel dva tlumočníky ze seznamu a jejich rodiny. Těm se podařilo skrýt před Tálibánem, který v Afghánistánu hledá „zrádce a spolupracovníky okupantů“. Češi se snaží obě rodiny dostat pomocí tajných kontaktů za hranice pozemní cestou.

V úvodu citovaný tlumočník má dnes spoustu a spoustu času. Po skoro měsíční karanténě, kterou strávil s desítkami dalších zachráněných v pečlivě střežené speciální vojenské nemocnici v Těchoníně, se přestěhoval – stejně jako další – do střediska pro žadatele o azyl v Zastávce. A stejně jako další požádal o zákonnou mezinárodní ochranu, a pokud mu bude českými úřady udělena, chce, opět jako 152 dalších Afghánců, požádat o azyl v České republice (zbývajících 17…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte