09/00/2001. The Aftermath of the terrorist attack on the World Trade Center towers
Za hranicí představivosti. (Záchranné práce v troskách Světového obchodního centra) • Autor: Profimedia

Dvacet let je dostatečně dlouhá doba na to, aby si člověk vytvořil odstup a nadhled. A skutečně, když se v záběrech nového britsko-amerického dokumentu 9/11: Inside the Prezident’s War Room (11. září: V prezidentově válečném štábu) objeví tváře amerického exprezidenta George W. Bushe, jeho viceprezidenta Dicka Cheneyho nebo třeba bývalé ministryně zahraničí Condoleezzy Rice, nemůže být o plynutí času pochyb. Nejde přitom jenom o to, že aktéři dramatu od září 2001 fyzicky neomládli, ale také jejich výpovědi o minutách a hodinách, jež po útocích bezprostředně následovaly, zní klidně, reflexivně, občas jimi probleskne náznak sebeironie či se mihne pokus o seniorní moudrost. Tedy samozřejmě nikoli za všech okolností a při každé vzpomínce. Pokud chcete vidět démonizovaného politického stratéga Karla Rovea s knedlíkem v krku a slzami v očích, určitě si dokument popisující vlastními slovy aktérů dění v prezidentském zákulisí nenechte uniknout.

Plynutí času ale udeří diváka do očí ještě jinak. Scény chaosu v nejvyšších vládních patrech největší světové mocnosti jsou překvapující také tím, do jaké míry zachycují svět, který je dnes již vlastně nepředstavitelný. Koho by například napadlo, že by prezident jaderné velmoci mohl veškerou komunikaci vést přes pevné telefonní linky nainstalované předem na každém místě, na němž se podle svého programu zastaví? Když se prezident během návštěvy základní školy na Floridě dozví, že v New Yorku narazilo do mrakodrapu v pořadí již…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1728

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte