Rozšiřuje se nám tu takový nešvar. Čeští ministři jsou v Bruselu na jednáních fyzicky přítomní, o jejich mentální přítomnosti lze ale mnohdy pochybovat.

Už o tom byla řeč: Alena Schillerová (ANO) v červenci po schůzce ministrů financí EU se suverenitou sobě vlastní komentovala vrácení maďarského plánu obnovy po covidu tak, že Evropské komisi nepřísluší zasahovat do vztahu Maďarska a homosexuálů. Ministryně zjevně zachytila spor Viktora Orbána se zbytkem EU o nový maďarský zákon na ochranu dětí. Už ale nezachytila, že debata na fóru šéfů státních kas, jehož je členkou, se týkala něčeho jiného (špatně nastavených veřejných tendrů v Maďarsku, což má ohrožovat využití peněz z plánu obnovy).

Minulý týden pak byl v Bruselu vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který sledoval debatu o Afghánistánu. I když sledoval… Po schůzce Hamáček informoval přítomné české novináře, že se všichni shodli na opevnění Evropy před novou migrační vlnou a na pomoci lidem v místě. Nic konkrétního ze schůzky podle Hamáčkových slov nevzešlo. Nepadla žádná částka pomoci ani to, kam přesně má směřovat. Nezazněly možnosti dočasné mezinárodní ochrany v zemích EU pro nejohroženější obyvatele Afghánistánu.

Ještě ani nedomluvil, když velká zahraniční média informovala, že EU plánuje poslat 600 milionů eur Pákistánu, Uzbekistánu, Íránu a dalším zemím na pomoc s Afghánci prchajícími před Tálibánem. Počítá se také s poskytnutím útočiště pro afghánské akademičky, právničky, novinářky a…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte