sebek

Deset let ve dne v noci programoval. Pak to prodal a koupil statek. V práci měl ergonomickou klávesnici, myš, podložku, závodního doktora a rehabiliťáka. Na statku má lopatu, krávu, deset hektarů a dvacet let na opravy svépomocí polorozpadlého stavení. Za monitorem ho ruce bolely jen občas. Vždycky je trochu protřepal a jednou se zastavil na akci „dny zdraví“, kde se tomu aktuálně věnovali. Dále už bolesti pozornost nevěnoval. Teď ho ruce začaly trápit i v noci. Jenomže na statku není koho se zeptat. Výměna násady lopaty za ergonomickou nepomohla, protože na jejím konci vždycky stojí člověk, co dře jako kůň. Česká pošta má skupinu zaměstnanců, kterým poskytuje servis stran prevence, a hlavně pak následků fyzického počítání peněz. Škodovákům se zas třeba nabízí, jak na to, když celý den kroutíte šroubovákem. Řeč je o syndromu karpálního tunelu, lidově o karpálech.

V Americe je to kolem pěti procent, u nás o procento méně. Se syndromem karpálního tunelu se setká každý čtvrtý ze sta ve skupině manuálně pracujících. Softwarový vývojář v kategorii administrativních pracovníků představuje jedno procento. Syndrom patří mezi další genderově nevyvážené, protože postihuje ženy čtyřikrát častěji než muže. Ponejvíce je to v závěru produktivního věku. Příčinou je nevyladěná mechanika zápěstí, otoky během těhotenství či v menopauze, manuální práce a vibrace při ní, dlouhodobé přetěžování či extrémní pohyby v zápěstí. Projeví se typicky jako brnění v prstech, snížení citlivosti jejich…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 47

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte