Je pro nás náboženství přínosné? Můžete namítnout, že je to hloupá otázka. Většina z nás by jinak posuzovala víru hlásající řekněme soucit a spravedlnost a jinak náboženský systém, který se staví na stranu násilí, netolerance či nenávisti.

Ve Spojených státech jsou v poslední době debaty o náboženství stále vyhrocenější, protože se tu velká část křesťanské pravice přidala na stranu Donalda Trumpa, v podstatě protikladu křesťanských hodnot. Prolínání některých proudů náboženského konzervatismu s rasismem a odmítáním imigrace, k němuž nedochází v amerických dějinách poprvé, mnohé od víry zcela odradilo, především pak mladé Američany.

Stoupenci náboženství zdůrazňují „zázračnou sílu“ víry – v podstatě její schopnost přimět věřící, aby přistupovali soucitně a spravedlivě k chudým či vyloučeným, k lidem bez domova, k cizincům. Kritici zase připomínají války vedené ve jménu náboženství či netoleranci a pronásledování motivované pocitem absolutní náboženské jistoty.

Kardinál Blase J. Cupich, chicagský arcibiskup, kterého již dlouho obdivuji, se sílícího ochladnutí k náboženské víře obává. Cupich je stoupencem papeže Františka, staví se proti katolicismu ponořenému do kulturních válek a odmítá pokusy odepřít svátosti prezidentu Bidenovi.

Minulý měsíc vystoupil na stránkách čtrnáctideníku Chicago Catholic, aby se obrátil k „mladým lidem rozčarovaným z náboženství“. Položil jim při té příležitosti otázku: „Jaký bude osud naší demokracie, pokud se tolik mladých lidí odvrátí…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte