Andrej Babiš, Ústí nad Labem
A teď přijdou Piráti rozvrátit vaše životy. (Andrej Babiš v Ústí nad Labem, za ním ochranka, před ním vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha a poslankyně Eva Fialová) • Autor: Milan Bureš

Půl třetí odpoledne běžného pracovního dne na konci prázdnin se blíží a na náměstí v Ústí nad Labem už čeká hlouček lidí. Stojí u stánku s nápisem slibujícím, že „tady se říká pravda“, a pokukují po vedle stojícím zmrzlinářském voze, který pobízí k pořízení zmrzliny velkým varováním, že dát si ji nebude možné věčně – „Lízejte, než to zakážou“.

Hlouček se postupem času zformuje ve frontu, a když pár minut po půl třetí přichází Andrej Babiš, který lidi pozval na jednu ze zastávek své kampaně po Ústeckém kraji, vítají ho přítomní potleskem. Babiš si sedá za stolek a podepisuje se jim jako autor do připravených výtisků knihy Sdílejte, než to zakážou!, kterou vymyslel a pod premiérovým jménem sepsal jeho marketingový expert Marek Prchal. Fronta je asi šedesátihlavá a nezkracuje se – neustále se doplňuje nově příchozími. Někdo se s premiérem chce vyfotit – to pak Andrej Babiš na chvíli vstává, obejme fanouška a usměje se do čočky mobilu –, někdo si chce promluvit. Na to druhé prostor není, premiér děkuje za slova chvály, na dotazy lidem řekne, že vše najdou v knize.

Po čtvrt hodině se ke stánku blíží trojice mužů, mezi nimi Jan Pehl, trenér parkouru, který vede ve městě trampolínové a parkourové centrum, kroužky gymnastiky a pořádá tábory pro děti. Začnou pískat na píšťalky. „Ostuda! Zloděj! Estébák!“ volají na premiéra. Fronta zašumí. Dvě starší ženy z ní vyběhnou, v rukou klacíky, a bouchají jimi protestující muže do zad. „Cos dokázal ty, idiote pirátskej!“ volá přitom jedna z nich na Jana Pehla.

Andrej Babiš, Ústí nad Labem
Neodpověděl mu na e-maily. ( Jan Pehl v Ústí nad Labem) • Autor: Milan Bureš

„Nejsem Pirát a ani je nevolím,“ říká Jan Pehl lidem, co se kolem něj srotili, a vysvětluje, že chce upozornit na nelogičnost opatření v covidové době, že musel všechno zavřít a propustit všechny pracovníky na dohodu, že sám neměl z čeho živit rodinu a že poslal deset e-mailů Babišovi, aby na „díru“ v podpoře podnikatelům poukázal. „Neodpověděl mi ani na jeden,“ říká parkourista, „ani na jeden.“ „Zasraní Piráti, táhněte, vy feťáci,“ volají na protestující dál lidé z fronty. „To že není Pirát?“ sykne starší tělnatý muž z hloučku kolem protestujících. „To určitě. Takoví dementi jsou vždycky Piráti.“ Babiš rozruch periferně pozoruje, hlavu dál skloněnou nad hromádkou knih, podepíše se a poděkuje voliči, který ho chválí „za to, jaký je“, pak vstane, aby ho poslankyně ANO Eva Fialová mohla vyfotit s další voličkou na mobil, a zase usedá k podpisům.

V Ústeckém kraji právě probíhá kampaň pro říjnové volby do sněmovny, v níž se střetnou v roli jedniček kandidátních listin Andrej Babiš a Ivan Bartoš. Z projevů, které premiér pronáší k lidem na cestách, ve svých pravidelných videích nebo na Facebooku, je jasné, že boj to bude dramatický: tím hlavním, čím chce zaujmout voliče, je vyjmenovat, co dokázala vláda a vládou ovládaná sněmovna, a vysvětlit posluchačům, jak nebezpeční jsou Piráti a jaké strašné věci se po vítězství ve volbách chystají udělat.

Dobrý život

Na náměstí v Ústí má na sobě Babiš oranžové tričko a sportovní kalhoty, o pár chvil dřív na předešlé zastávce v domově seniorů na ústecké periferii si s lidmi potřásal rukou ještě v obleku. Moc mu nepadne, přibral a prozatím neúspěšně se snaží srazit váhu dietou. To tady lidé nevědí. Klientka domova s ovázanou rukou mu vypráví, že mu na uvítanou napekla dortíky. Plný plech ozdobených zákusků leží na stole, dva kousky jsou nachystány přímo pro Babiše na talířku. „To jsem vám dělala s láskou,“ usmívá se na Babiše. „Dortíčky, jo? Děkuju,“ říká premiér a hladí ženu po zraněné ruce.

01
Autor: Milan Jaroš
02
Autor: Milan Jaroš
03
Autor: Milan Jaroš
04
Autor: Milan Jaroš
05
Autor: Milan Jaroš
06
Autor: Milan Jaroš
07
Autor: Milan Jaroš
08
Autor: Milan Jaroš
09
Autor: Milan Jaroš
10
Autor: Milan Jaroš
11
Autor: Milan Jaroš
12
Autor: Milan Jaroš
13
Autor: Milan Jaroš
14
Ivan Bartoš • Autor: Milan Jaroš
15
Autor: Milan Jaroš
16
Autor: Milan Jaroš
17
Autor: Milan Jaroš
18
Autor: Milan Jaroš
Celá fotogalerie Zavřít fotogalerii

Na zahradě sedí nachystaná asi čtyřicítka klientů domova seniorů, mnozí na kolečkových křeslech. U nich zdravotnice s košíkem léků a obvazů, kdyby se něco přihodilo. „Vy jste první pomoc, že?“ říká jí Babiš a taky ji pohladí po ruce. „To já taky potřebuju, psychiatra bych potřeboval,“ rozesměje okolostojící. Od ředitelky domova se lidé dozvědí, že se mohou premiéra – po jeho krátkém pozdravu – na cokoli ptát. Babiš zdraví seniory jedenáct minut: „Přišel jsem proto, jak asi víte, že budou volby,“ řekne jim. „Já jsem napsal takovou knížku a tam píšu, že kandiduju naposled, protože už jsem v podstatě taky důchodce. Určitě si pamatujete, že pro naši vládu byly důchody vždy priorita,“ říká důchodcům, „navýšili jsme důchody a chceme je navyšovat dál. A zavedl jsem slevy na jízdné, plno babiček mi psalo, jak mohly konečně častěji navštívit svá vnoučata,“ opakuje Babiš, co říkal už při minulých volbách.

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 696

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte