FALL OF SAIGON
Autor: UPI

Je to Saigon. Není to Saigon. Je to ještě horší než Saigon. Američané mají pro neslavný ústup z bojiště jasně dané měřítko a tím je chaotický úprk z hlavního města dobytého Jižního Vietnamu. Celá emoce se často koncentruje do jediné ikonické fotografie, kterou zná v Americe asi každý. A fotografie zachycuje něco jiného, než si Američané myslí.

Černobílý obrázek je fotografován zdálky teleobjektivem, což mu dodává na dramatičnosti. Na střeše budovy, zakryté částečně tropickou flórou, trůní jako na bidýlku typický vrtulník. Před ním stojí civilista a od něj vede hodně příkrý žebřík na nižší úroveň střechy. Na žebříku i pod ním se tísní desítky lidí, civilista natahuje paži a pomáhá jim nahoru, k helikoptéře. Ta je jedinou záchranou a zjevně se do ní nemohou všichni vejít.

Běžně se má za to, že snímek zachycuje evakuaci ze střechy americké ambasády v Saigonu. To má svou symbolickou hodnotu, obklíčení Američané prchají na poslední chvíli z posledního ostrůvku území, který ještě mají pod kontrolou. Když se tak v uplynulých dnech vznášely vojenské helikoptéry nad střechou opevněné americké ambasády v Kábulu, všechno do sebe vizuálně dobře zapadalo. Je to Saigon. Je to horší než Saigon.

Takže jenom pro pořádek, na fotografii z Vietnamu není střecha americké ambasády, jedná se o úplně jinou budovu, kterou využívala CIA jako tajný byt. Prchající lidé patří k rodině jihovietnamského prezidenta, vrtulník se pro ně ještě stihl několikrát vrátit a evakuace pokračovala i na…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1758

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte