Až se bude chtít zase někdo vysmívat nějakým odvážným plánům ohledně technologií budoucnosti, ať si vzpomene na Avast. Uměl by si někdo před lety představit, že suverénně nejúspěšnější českou firmou bude ta, která rozdává svoje výrobky zadarmo? A nejen to: že je rozdává každému na planetě, kdo si řekne?

Ale dál: že český úspěch se stane tak zřejmou součástí příběhu globálního byznysu asi nejvíc spojeného s moderními technologiemi, tedy IT? A že úspěch téhle české firmy bude založen na „komoditě“, která byla v našem postkomunistickém světě zoufale nedostatkovým zbožím, tedy na důvěře? Protože bez ní si nikdo žádný program do počítače nenahraje.

Mluvíme o českém obchodu všech dob – prodeji softwarové firmy známé pod značkou Avast, kterou koupil americký NortonLifeLock za rekordních 186 miliard korun. Je to pohnutá událost i vzhledem k příběhu firmy. Výrobce antivirových programů původně začínal před revolucí, byť pod jiným jménem a jako družstvo s patrně poněkud jinými ambicemi. Přesto lze mluvit o kontinuitě firmy a jejím až symbolickém propojením s českou porevoluční historií.

Původní zakladatelé a donedávna spolumajitelé Pavel Baudiš a Eduard Kučera vytvořili už v roce 1988 program, který se stal základem počítačové bezpečnosti, s níž se Avast dostal na světovou špičku. A pokud český porevoluční byznys má kromě výsluní i své politické či kriminální bažiny, Kučera s Baudišem vylepšují tento obraz svojí pozoruhodnou nenápadností a neokázalostí.

Zádrhel se objevil,…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2452

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte