Napětí mezi Spojenými státy a Čínou výrazně vzrostlo. Trumpova cla zůstávají v platnosti. Washington hledá způsob, jak omezit šíření čínských technologií, a zároveň podporuje americké firmy. Čína se snaží omezit svou zranitelnost před rozsáhlým vlivem Spojených států. Člověk by si mohl představovat, že v takové atmosféře se vzájemný obchod hroutí. Ve skutečnosti dosahuje dosud nebývalého rozsahu.

Vítejte tedy do podivného nového světa, v němž teď žijeme všichni. Čína i Spojené státy se k sobě chovají stále více nepřátelsky a zároveň jsou součástí globální ekonomiky, která je hluboce provázaná a má svoji vlastní dynamiku. Roste napětí i obchodní výměna. Netýká se to jenom Spojených států. Čína je například zaklesnuta v čím dál závažnějších sporech, útocích a protiútocích s Austrálií. Loni Peking veřejně vyhlásil seznam 14 stížností na Austrálii a varoval, ať si Australané „nedělají z Číny nepřítele“. Přesto dosáhly nedávno čínské nákupy v Austrálii rekordní výše.

Nepostradatelná

To je důvod, proč neobvyklou podobu dnešního soupeření velkých mocností dobře nevystihuje analogie se studenou válkou. V jejím průběhu dosahovala obchodní výměna mezi Spojenými státy a Sovětským svazem nanejvýš hodnoty několika miliard dolarů ročně. Dnes si Spojené státy vymění s Čínou zboží ve stejné ceně v řádu dní.

Sovětský svaz vlastně na ekonomické mapě svobodného světa téměř neexistoval. Jeho hospodářství se většinou týkalo pouze surovin – ropy, plynu, niklu, mědi apod. Čína je…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte