kayseri, turecko, srpen 2012
Autor: Matěj Stránský

Když strávíte část života v Turecku, musíte se smířit s tím, že se vás lidé budou do konce života ptát mimo jiné na to, jak se v Turecku žije ženám. Jsou utlačované? Mohou projevit svůj názor? Rozhodují za ně muži? Všechny tyto podotázky cítím skryté za tou jednou hlavní, vyřčenou. Ač potěšena, že mají mí čeští příbuzní a známí zájem o zemi, která je jedním z mých domovů, nemám ten dotaz ani trochu ráda. Každá odpověď, která by zobecnila pojem „turecká žena“ v jednolitou skupinu, by totiž byla nepřesná, nebo dokonce nesprávná.

Znovu nad tím přemýšlím posledních pár dní, které trávím mimo jiné tím, že navštěvuju své turecké příbuzné a kamarádky, pozoruju životy svých sousedek, jejich matek a dcer, sleduju příběhy Turkyň, jak je zachycují turecké seriály a filmy, a poslouchám životní příběhy těch, se kterými se potkáváme u moře. „Jak to děláte, že jste tak štíhlá?“ lichotí mi jedna z nich na antalyjské pláži uprostřed parné neděle. Jmenuje se Esra a do řeči se dáváme, když si naše stejně staré dcery vyměňují plastové kyblíky a lopatky. Nejprve si myslím, že je to holčiččina babička, vypadá trochu starší, ale když na ni malá zavolá anne, zastydím se. Dáváme se do řeči, vyměňujeme si tipy, jak se správně stravovat a hýbat, až mě Esra pozve do své restaurace. „Mám rybárnu a dceru tam mám teď v létě, když není otevřená školka, s sebou. Zastavte se, ať si spolu znovu pohrají,“ naléhá.

Další den ráno se u nás zastavuje sousedka, oděná do venkovských šatů s šátkem přes…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte