07_dopis_archiv autora

„Hehe, brambory!“ slyším imitovanou češtinu na jednom lodžském předměstí. Asi čtyřicetiletý pár si prohlíží českou značku na našem zaparkovaném autě a moje polská přítelkyně protáčí oči v sloup. Začínám chápat, že výkřik „brambory“ v tomto podání znamená zhruba totéž, jako když Češi mluví o francouzských „žabožroutech“. Nevěnuji tomu zvláštní pozornost, naopak se cítím celkem pobaven a spíš mě zajímá zdejší, řekněme, „neuklizená“ atmosféra. A tak vytahuji svůj analogový aparát a fotím.

Ve zdejší čtvrti Stoki s pozůstatky německých dělnických řadových domů se mi do hledáčku dostává místní typický výjev. Řada oprýskaných garáží, jedna z nich otevřená, neboť se u ní griluje na přenosném grilu. Pijí se lahváče a vodka, vedle parkuje na první pohled luxusní červený sportovní mercedes, pár metrů před ním se válejí odpadky a v trávě rezavějí součástky, leží pneumatiky či záchodová mísa. Obloha je správně depresivně šedá, bude pršet. Mačkám spoušť.

„Pěkné auto, že?!“ ozve se mi za zády. Říká to onen čtyřicátník, pro něhož jsem „brambora“, plešatý a celkem urostlý. Začínám chápat, že mercedes patří jemu. S rozpaky úsměv vracím a vyjasňuji, že mě baví fotit zdejší město, a chlapík mi rozverně nabízí, že si mohu jeho skvělou káru nafotit, jak budu chtít. Že mi jde o jisté estetické protiklady místa, raději nerozvíjím a popřejeme si upřímně, jak se v Polsku říká, milého dne.

Neznámý muž netuší, že jsem ovlivněn Prahou, jejíž architektura a genius loci se mi líbí, zatímco Lodž…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte